A Vár utca végén emelkedő kilátóbástyánál áll az első magyar királyi pár, Szent István király és Gizella királyné szobra, mely Veszprém szimbólumává lett. Innen kitekintve csodálatos kilátás nyílik a városra, a házakon túl pedig már a Bakony vonulatai láthatók.
A szoborpár Ispánky József alkotása, melyet 1938-ban, Szent István halálának 900. évfordulója alkalmával állítottak fel. A megkoronázott István kezében a bírói hatalmat és a békés szándékot kifejező kard és országalma, Gizella kezében kéttornyú templom van, utalásként arra, hogy a székesegyház alapítása az ö nevéhez fűződik. A veszprémiek által régen csak Világvégének hívott kilátópontról lenyűgöző a panoráma, a távolban a Bakony vonulata a legmagasabbnak tűnő, 646 méteres Papod-hegy csúcsával. Alatta jól látható a Bándtól Várpalotáig húzódó kopárság, ahol a legutóbbi évtizedig katonai gyakorlótér működött. Balra a Szent István-völgyhíd, mellette a Szent László-templom, valamint az egykori Davidikum árvaház magasodik, északra a Felsőváros (Dózsaváros) apró, kanyargó utcái, hangulatos házrengetegei bontakoznak ki.
Itt-ott megcsillan a sziklák alatt csordogáló Séd-patak vize. Jobb kézre, a Szent Benedek-hegy szikla szirtjén, büszkén áll a káptalani kereszt. Veszprém a legmagasabban fekvő megyeszékhely a város neve a szláv bezprem szóból ered, ami köznévként nyelvészek szerint „egyenetlent”, „dimbes-dombost” jelentett, utalva természeti adottságaira. Az is lehet azonban, hogy a város neve személynévi eredetű. Ebben az esetben szinte bizonyosan I. István unokaöccséről (Géza lányának gyermekéről), Bezprym lengyel fejedelemről kapta a nevét.
A szívünknek legkedvesebb szájhagyomány szerint a város Géza fejedelem, majd fia, I. István király és felesége, Gizella kedvenc tartózkodási helye volt és az ezredik év környékén az első királyi pár idején élte fénykorát. Püspökséget alapítottak, támogatásukkal épült a Szent Mihály Székesegyház és a Veszprém völgyi apácakolostor, ahol a legenda szerint, az a miseruha készülhetett, amely a magyar királyok koronázási palástja lett. Gizella a hímzett ruhadarabot az itteni egyháznak adományozta, ezzel az utókor értelmezése szerint a „királynék városává” emelte a települést, amely püspökének királyné-koronázási jogát 1216-tól törvény is megerősítette.
Veszprém város legfontosabb jelzői a Királynék városa, a Szelek városa, a Harangok városa, de egyetemvárosként is emlegetik, a Pannon Egyetem az ország egyik legjobb felsőoktatási intézménye végett. Ismerkedjen meg e sokszínű várossal, hiszen Veszprém maga az élő történelemkönyv, amelyet érdemes újra és újra fellapozni.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!