Kőpiramis Iszkaszentgyörgyön?
Gondolták volna, hogy nem kell Egyiptomba repülnünk, hogy piramist láthassunk? Különleges látványosságot szeretnék megismertetni kedves utazó, mely nem csak a Bakonyban, de egész Magyarországon egyedülálló, ha belegondolunk télen havas borítással, végképp párját ritkító látványosság. Hogyan került oda, az ókori egyiptomiak gúla alakú emlékműve, hiszen az európai kultúrában nem jellemző ez a fajta építkezés?!
A története a legenda szerint, egy szerelmi emlékmű, melyet az egyik elhunyt családtagnak állítottak. A főúri rokon beleszerelmesedett egy cselédlányba, ám a család nem fogadta ezt el, s ezért a férfi önkezével kioltotta az életét.
Eredetileg Pappenheim Szigfrid építtette, aki 1936-ban halt meg, arra a helyre, ahol a végzetes lövés eldördült. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kőpiramis a 30-as, 40-es években már bőven itt volt, fénykép tanúskodik, amelyen Sybill néni (Szigfrid unokája) olyan nyolc-kilenc éves körül lehetett, amikor az építmény mellett ült. Mivel Sybill de Mola 1926-ban született, így könnyű behatárolni, hogy mikor épülhetett a kőpiramis eredeti változata. Pappenheim Szigfrid gróf szívéhez közel állt az egyiptomi kultúra, hódolója volt az antik művészeteknek, nagyon művelt ember volt, aki sokat járt Egyiptomban, és rengeteg időt szentelt a piramisok tanulmányozására.
A szeretett rokon nagysága előtti tisztelgés vezette abban a szándékában, hogy építessen egyet itthon. A kőpiramis aztán egészen a háborút követő időszakig állt, majd az 50-es évek végén, a 60-as évek elején a helyiek teljesen lerombolták, köveit pedig a falusi építkezésekhez használták fel. Sajnos ebben az időszakban semminek nem volt értéke, ami az előző rendszerhez tartozott. 2014-ben aztán újra felépült az egykori piramis mása, amit ma is mindenki megcsodálhat, ha arra jár. Míg a 1960-as évekbeli ritkaság tömörebb elemekből készült, és minden élét gyönyörű vasalás, a tetejét pedig egy kis gömb díszítette, addig a jelenkori műalkotás alapja stabil beton, és kisebb kövekből rakták körbe a piramis-formát.
Ez egy sematikusabb, leegyszerűsítettebb verziója a régebbi alkotásnak, ám a múlt visszacsempészése mindenképpen üdvözítendő. Az ünnepélyes átadása után, a belsejében időkapszulát helyeztek el 50 évre (újságokat, helyi tárgyakat) melyet majd 2064-ben lesz izgalmas felfedezni! Addig, míg ezt megvárjuk, érdemes felkeresni a helyet, mely Székesfehérvártól alig tíz kilométerre fekvő Iszkaszentgyörgyön látható. Csodálatos innen a kilátás a Bakonyra, az újjáépítésekor gondoltak az ide látogatókra is, padok, tűzrakó helyek, tájékoztató táblák kerültek kihelyezésre. A Piramita-hegyre egy keskeny út vezet fel, szőlőültetvényeken át. A csendet kedvelőknek meg kell említenem a közelben hétköznaponta üzemelő kőbánya zaját, ugyan a látvány kárpótol a kellemetlenségért, hasznos információ lehet.
A természet szépségeire fogékonyak itt biztosan nem unatkoznak, és ha beleszámítjuk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy hazánk, szerintem egyetlen piramisánál vagyunk, akkor nem kérdés, hogy ide el kell jönni!
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!