A természetben való aktív pihenést kedvelőknek ajánljuk a 4,6 km hosszúságú a Vértes talán legszebb kilátópontját is érintő Vértesi Panoráma tanösvényt.
Gyerekkel, kutyával is bejárható, szuper program az egész család számára! Mit kell tudnunk a Vértesről? A Vértes hegység 314 km2-nyi területe a Dunántúli-középhegység részeként a Gerecse és a Bakony között helyezkedik el. Csákberény a hegység déli részén fekszik, ahol változatos, szubmediterrán növényekben gazdag erdő-sztyepp vegetáció alakult ki. A talajviszonyoktól és domborzattól függően sziklagyepek, karsztbokorerdők, száraz tölgyesek és kultúrerdők váltják egymást. Ezen erdőtársulások néhány különlegesen szép hazai előfordulásával találkozhatunk a Panoráma tanösvényen.
A tanösvény Csákberényben, a Gróf Merán Fülöp Vadászati és Erdészeti Múzeum mellől indul, ahol több parkolóhely is rendelkezésre áll az autóval érkezők számára. A múzeum épülete mellett kapott helyet egy faszénégető boksa rekonstrukciója és mellette egy tábla, amely részletesen ismerteti a faszénkitermelés hagyományos folyamatát (nyugodtan vehetjük ezt 0. állomásnak). Pár lépést kell tennünk az erdő felé és máris feltűnik a hatalmas köszöntő tábla, amely a tanösvény kezdetét jelzi. Nem lehet eltéveszteni az irányt! A táblán hasznos információk szerepelnek a tanösvényről, emellett az erdő írott és íratlan szabályairól is olvashatunk egy rövid leírást.
A végig jól kitáblázott ösvény először egy fenyőerdőben halad, innen érünk az első panorámapontra, ahol egy fa asztal és padok is helyet kaptak. Aki szeretne, itt nyugodtan megpihenhet, miközben megcsodálja a Vértes erdeit. Az erdészeti témájú információs táblák mellett a hangulatos, több fafajból álló erdő és a hegy pereméről nyíló pazar kilátás a fő vonzerő, ha szerencsénk van, még vadakat is láthatunk a vadmegfigyelő magaslesről. Az út később egy cserszömörcés, virágos kőrises karsztbokor erdőn keresztül vezet, ezután érjük el a következő, talán még az előzőnél is szebb panorámapontot, amely egy kisebb kitérőt jelent egy sziklás csúcsra.
A Kőkapu-völgy felé nyíló, 5. állomáson újabb táblát találunk, amely segítségével beazonosíthatók a környékbeli völgyek. A kitérő után az utunk erdei ösvényen, a Pénzverő-völgyben folytatódik, ahol tölgyesek, gyertyános-kocsánytalan tölgyesek, bükkösök és cseresek váltják egymást. A tanösvény ezen szakaszának különleges látnivalói az út mellett itt-ott felbukkanó hatalmas sziklatömbök, majd az útról érdemes letérni pár méter erejéig, hiszen egy Mária-kép melletti pihenőpadot találunk.
A tanösvény utolsó szakaszán újabb fenyőerdő mellett haladunk el, majd jobbra kanyarodva hamarosan visszaérünk a kiindulóponthoz. A túrát tavasztól őszig ajánljuk, de legszebb arcát a Vértes déli oldala minden bizonnyal a cserszömörce őszi lombszíneződése során nyújtja! Indulás előtt ellenőrizzük a Gróf Merán Fülöp Vadászati és Erdészeti Múzeum honlapját! Csákberény határában egy igazi különlegességet találunk: a föld alól előbújó metrószerelvényt. Gyerekekkel kötelező program! Az úton vízvételi lehetőség nincs, gondoskodjunk elegendő folyadékról, főleg gyerekekkel való túrázáskor!
FONTOS! Ha valaki sport babakocsival indul útnak, szinte végig egyenletes talajon tud haladni, egyedül ez a sziklás rész az, ami nem közelíthető meg. Csodás felfedező túrázást!!
A múzeum címe: Csákberény, István u. 66.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!