1904-ben, a szántást végző cselédek sem gondolták volna, micsoda értékre és történelmi tárgyemlékekre bukkantak munkájuk során. Hamarosan kiderült, hogy ami a föld alatt addig rejtőzködve maradt,az a legnagyobb ismert pannoniai villagazdaság nyomai,a veszprémi káptalan Vámos község határában levő balácapusztai földjén, Nemesvámoson. A feltárásra 1925-ben a Nemzeti Múzeum adott anyagi segítséget, hogy a központi épület 62 m2-es mozaikpadlóját, a római kori Lapidáriumának központi műtárgyává tehessék.
A Balaton felvidéken az egykori Pannonia Provincia területén – 1904-ben földművesek, mint említettem szántás közben találtak rá a rejtőző római kori földbirtok-központ maradványaira. Az 1906-1926 közötti első feltárási ütemet követően 1976 óta folynak rendszeres régészeti feltárások. 1984-ben nyitotta meg a kapuit a régészeti park. A rómaiak az 1. század óta éltek Balácán, ahol folyamatosan építették kis birtokaikat, bővítették területeiket, gyakorlatilag majorságot alakítottak ki, ahol mezőgazdasággal és állattartással foglalkoztak az akkor élt emberek, feltételezhetően kézműves ipar is segítette a gazdaság fenntartását. A központi lakóépület és a különböző gazdasági épületek egykoron közel 56 hektárnyi területen helyezkedtek el, ebből jelenleg közel két hektár látogatható.
A föld birtokosának lakóházát és központi gazdasági épületeit szabálytalan trapéz alaprajzú, 8,5 hektárt lezáró, kőfal vette körül, ez képezte a gazdaság belső magját. A lakóházhoz fürdők, fogadóhelységek, gazdasági épületek, és egy itáliai mintára épült római temetkezési hely (halomsír) is tartozik, ez utóbbi a kerítésfalon kívül, a háztól kb. 500 méterre található, romjai ma is láthatóak. A romkert legimpozánsabb történelmi emléke a központi lakóház, amely mintegy 2400 négyzetméteres alapterületével (ma kb. 20 átlagos családi ház is elférhetne benne) a legnagyobb ismert pannóniai villaépületek közé tartozik.
Az épületben többek között egy 2. századból való pincét tártak fel – teljes felszerelésével, valamint négy mozaikpadlót. Ezek közül három eredeti helyén tekinthető meg. A negyedik, közel 70 négyzetméteres darab a Magyar Nemzeti Múzeum Kőtárában található, de pontos másolata Balácán is látható. A villagazdaság két épületét összekötő folyosóban a Veszprém megyében előkerült római kori faragott kőemlékek kiemelkedő darabjai kerülnek bemutatásra. A lapidárium (kőtár) egyik részében a temetkezéssel kapcsolatos emlékek: sírkövek, szarkofágok; a másik részben a hitvilághoz, kultuszokhoz kötődő emlékek és a különböző építészeti elemek, pl. kerítések, oszlopok találhatóak.
A villagazdaság kertje parkszerűen kialakított. A mediterrán hangulatot fűszer- és gyógynövényeket bemutató kiállítás teszi teljessé. A parkban római mintára készített korhű napóra mutatja az időt, és római mintára épített kemencével is találkozhat a látogató.
Látogatói információk:
Nyitva tartás: április 1-október 31. között – hétfőn zárva, kedd-péntek 9.00-18.00, szombat-vasárnap 10.00-19.00 – április, május, szeptember, október hónapokban szombatonként technikai okok miatt 17.00-kor zár – pénztárzárás a nyitvatartási idő vége előtt fél órával! November 1-március 31. között zárva. További információ: Magyar Nemzeti Múzeum
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!