A település és környéke már ősidők óta lakott helynek számít. A bronzkorból és a római korból is kerültek elő leletek Vajta közigazgatási területéről. Székesfehérvárról elsősorban a 63. sz. főútról közelíthető meg.
Az 1900-as évek elején a Zichy család az öt leggazdagabb nemesi család közé tartozott Magyarországon, több mint harminc magánbirtokkal rendelkezett. A 17. sz. közepén szerezték meg a vajtai uradalmat. A ma is látható kastélyt a régi családi kúria helyén Pollack Mihály majdnem 100 éves tervei alapján, 1923-ban építtette gróf Zichy Aladár. Különleges a története, amit érdekesség képen is jó tudni. Sokan fognak tévedésre vagy elírásra gyanakodni, ha azt írtam, hogy a vajtai Zichy kastélyt Pollack Mihály tervei alapján kezdték el építeni 1923-ban, hiszen a hazai klasszicista építészet nagy mestere közel száz évvel korábban alkotott, a kastély építésekor pedig már több mint fél évszázada halott volt. Zichy (VI.) János gróf megbízást adott 1815-ben Pollack Mihálynak, hogy Ó-Szőnyben lévő birtokán felépítendő kastélyához terveket készítsen.
Pollack, aki már korábban is dolgozott a család részére, el is végezte a rá bízott feladatot, azonban számunkra ismeretlen okból az ó-szőnyi kastélyt végül nem az ő tervei alapján építették meg. Pollack tervei a Zichy család irattárába kerültek és ott pihentek egészen addig, amíg Zichy Aladár a megrendelő dédunokája úgy nem döntött, hogy vajtai birtokán Pollack tervei alapján Havel Lipót és Schmidt Miksa építészek segítségével építi fel kastélyát.
A több mint 13 hektáros birtokon egy hatalmas, gyönyörű neoklasszicista kastély épült, az akkori technológiai fejlődéshez igazodva. A grófi család a legtöbb idejét ebben a kastélyban töltötte. Az épületen 12 kémény és 365 ablak van. Előkertje geometrikus elrendezésű, francia stílusú és a tökéletes arányosság jellemzi. A hátsó, angolkertre néző homlokzaton 13 m magas, kazettás boltozatú kupolát helyeztek el. A kupolatermet különböző, nemes faanyagokból kialakított, páratlan szépségű intarziás padló borítja. Szerencsére néhány eredeti bútordarab is megmaradt a grófi időkből.
A II. világháború alatt a család Svédországba menekült, a birtok pedig a kommunisták kezébe került, akik évekig használták a politikai vezetők és családjainak nyaralójaként. Az 1956-os forradalom után a kastélyt mozgássérült gyermekek számára átalakított táborként használták. 1995-2000 között teljesen üresen állt, amikor az államtól megvásárolta mostani tulajdonosa,(az amerikai Calvary Egyház 2000.) majd egészében felújíttatta, és az eddig ki nem használt tereket is hasznosították és fontos szerepet kaptak.
A Zichy kastély étkezője akár 300 főnél is több embert tud kiszolgálni, a szobái pedig egy panzióházzal kiegészülve 250 fő befogadására alkalmasak. A kastély arborétum kertjében sportpályák, egy futópálya és egy privát strand is kialakításra került. A vajtai Zichy kastély egy konferencia és rendezvényközpontnak ad otthont. A kastélyépület előzetes bejelentkezéssel látogatható, szabad kapacitás esetén pedig szállásként is igénybe vehető azoknak, akik elfogadják a szállodáktól egyszerűbb szolgáltatásokat és a szigorú házirendet.
Mindezt, amit eddig a leírásból is láthattunk és élménybeszámolókból hallhattunk elmondhatjuk, itt megfér egymás mellett múlt és jelen, modern és klasszikus, pezsgés és csend.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!