A hosszú szürke téli napok után legtöbbünk ki van éhezve a napsütésre, a friss levegőre így a kora nyárias tavasz, nagyon sok lehetőséget kínál a feltöltődésre! Kitűnő választás egy hétvégét eltölteni Magyarország legrégebbi királyi városában, Székesfehérváron, ahol karnyújtásnyira várnak bennünket a szebbnél szebb történelmi látványosságok.
Szállást keresel a kikapcsolódáshoz?
Szállás kereséskor arra figyeljünk, hogy a napjaink nagy részét kirándulásokkal tervezett idő teszi majd ki, ezért a pihenésünket egy teljesen felszerelt apartmanban tölthessük el, természetesen luxus kényelemben. Tökéletes választás a Pe-Ki apartmanok közül szállást foglalni, akár lakásban akár kertvárosi házban gondolkodunk. Minden szállásukban a jó ízlésű kényelem dominál, ahonnan öröm elindulni és még nagyobb öröm visszatérni egy tartalmas kirándulás után.
Alba Regia ahogy ma látjuk
Ahogy az ember az ősi utcákon sétál, és belegondol a város több mint egy évezredes múltjába, felfigyel a Belváros szépségére és értékeire. A csodálatos 18-19. században épült házak, emlékművek, múzeumok közt sétálva egykori királyaink lábnyomaiban járhatunk!
Fehérvár belvárosa a múltvadászók paradicsoma, mely még máig megőrizte a középkori utcaszerkezetét, hangulatos utcácskáival, rejtélyes belső udvaraival.
A Belváros kialakulásának története:
Géza nagyfejedelem építette meg az ország első templomát, kicsiny kővárát, palotáját 972-ben, a mai Szent István székesegyház területén. Székesfehérvárt ekkor latin nevén Alba Regiának nevezték. Géza fia, István tette meg Fehérvárt királyi székhellyé, ő kezdte meg a bazilika építését, melynek építése egészen a török hódoltságig folytatódott utódai keze nyomán.
Székesfehérvár 1543-tól szinte folyamatosan oszmán kézen volt, véglegesen 1688-ban szabadult fel a török uralom alól. 1703-ban kapta vissza a város a szabad királyi város rangot.
A török ostromot a város átvészelte, mégis sok épület pusztult el, mint például a pompás királyi bazilika. A 18. század közepén kezdődtek a nagyobb építkezések, többek között az új székesegyház, a Városháza épülete, barokk paloták és a Püspöki Palota építése, mely utóbbi 1801-re készült el. A Belváros mai formája az 1800-as évek közepében elkészült. Ismerkedjünk meg a legfontosabb látnivalókkal, melyek felkeresése és megismerése egy egész hétvégét ígérő program!
Országalma
A Fehérvári jog, közismertebb nevén az Országalma egy vörös márvány díszkút, mely a Városház tér közepén található. A díszkút Ohmann Béla szobrászművész alkotása, 1943-ban állították fel annak emlékére, hogy Székesfehérvár volt a Magyar Királyság fővárosa, koronázó városa.
Püspöki palota
A Városháza téren épült 1788-1801 között épült empire-és copf stílusban. A fehérvári püspöki rezidencia a legjelentősebb ilyen stílusú épület Magyarországon. Leghíresebb gyűjteménye a kb. 40000 kötetet számláló középkori kódexek és ősnyomtatványok.
Szent István-székesegyház
Székesfehérvári bazilika néven is ismert, Magyarország egyik legnagyobb katedrálisa, IV. Béla 1235-ös koronázása révén egyike hazánk koronázó templomainak. Az altemplomban nyugszik a székesfehérvári püspökök többsége. Továbbá nevezetessége III. Béla király és felesége, Châtillon Anna királyné márványkoporsói. A katedrális szentélyének hátfalán, az altemplom bejáratánál építették fel az I. világháborús hősök emlékművét.
Szent Anna-kápolna
Másik nevén Hentel-kápolna a város egyetlen épen maradt gótikus műemléke, valamint az egyetlen épségben fennmaradt középkori épülete. A Szent István-székesegyházzal szemben található.
Középkori romkert
A püspökség melletti romterület a középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi. Alapítója Szent István volt, akit itt temettek el. A 19. század második felében kezdődtek meg az ásatások, amelyek feltárták a bazilika jelentős részét és szabadtéri romkertként láthatók ma is. A mauzóleumban olyan emlékek vannak, mint például Szent István szarkofágja és Aba Novák Vilmos történelmi seccója.
Szent István Király Múzeum
A Ciszterci templomhoz tartozó egykori rendház ma a Szent István Király Múzeum központi épülete, melyben Magyarország második legnagyobb régészeti gyűjteménye tekinthető meg. A múzeum küldetése a régészet, a néprajz, a képző- és iparművészet, a helytörténet és az antropológia tárgyi és szellemi örökségének gyűjtése, feldolgozása, kutatása, konzerválása, megőrzése és bemutatása.
Fekete Sas Patikamúzeum
A Szent István Király Múzeum állandó kiállítása a sétálóutca egyik ismert látnivalója. A gyógyszerészettörténetbe, illetve Székesfehérvár gyógyszerészetének múltjába nyújt betekintést.
Órajáték
Székesfehérvár egyik legismertebb látnivalója, amelynek figurái a magyar történelem legendás királyi személyiségeit ábrázolják.
Az órafigurái a harsonás, Szent István király és Imre herceg, Szent László király, Szent Erzsébet és Szent Margit, Mátyás király és Beatrix királyné. Az óramű számlapja különleges, 24 órás beosztású. A világos alapon lévő számok a nappali órákat, a sötét alapon lévők az esti és éjszakai órákat mutatják.
Délelőtt 10 órakor van az első előadás és este 6 óráig minden 2. órában látható a pár perces műsor.
Virágóra
A sétálóutca északi részén, az Országzászló téren alakították ki 1960-ban. A hatalmas óramutatókat földbe süllyesztett, speciális óraszerkezet működteti, segítségével tavasztól őszig mutatja a pontos időt. A „számlap” mellett virágokból kirakott, naponta átültetett, pontos dátum is olvasható.
Kati néni szobra
Kati néni, a fertályos asszony bronzszobra a belvárosban, a Liszt Ferenc sétálóutcában található. Az egykori fehérvári piac jellegzetes alakját, a portékáit Felsőváros városrészből kiskocsijával a belvárosi piacra toló idős asszonyt ábrázolja. Ihletője Molnár Imréné Boda Katalin volt, aki még 93 éves korában is árulta döcögős kocsiján a tejet, tejfölt és a sült liba- és kacsafertályokat (utóbbi egy székesfehérvári ételkülönlegesség).
Árpád fürdő
Az 1905-ben épült szecessziós stílusú, kagylódíszítésű, kupolás műemlékfürdő manapság is üzemel.
Az Árpád-forrás szénsavas vizére létesített épületben a 2010-es felújítás során eredeti szépségében állították helyre a faragott kabinsort, a korabeli díszburkolatokat és stukkókat. A fürdő leglátványosabb része a török fürdő, a mozaikkal kirakott ülőmedence, az ülő pezsgőfürdő és a központi fürdőmedence.
Bory-vár
Székesfehérvár keleti részén, az Öreghegyben áll ez a csodás várkastély, amelyet Bory Jenő építész, szobrász és festő épített évtizedeken át. Szinte teljes egészében látogatható. Én csak biztatni tudok mindenkit, hogy egyszer menjen el és nézze meg ezt a gyönyörű épületet és az alkotásokat! Akár a természet szépségeiben gyönyörködve vagy sportolással szeretnénk eltölteni az időt, egész biztos megtalálja mindenki a kedvére való helyszín.
Pe-Ki Apartman