Útikalauzunk Székesfehérvár nyugati városrészébe, egykor rácok által lakott területére, a Palotaváros utcácskájába visz, mely egy szabadtéri múzeumutca.
A 17-18. században főként a török elől ide menekült egykori szerb lakosság emlékét őrzi a Rácváros épületei között megbújó Skanzen, tízemeletes panelházak tövében. Ez a városrész híres volt kézműveseiről, iparosairól. A patakokkal, csatornákkal szabdalt terület elsősorban a sok vizet igénylő mesterségek (csapók, vargák, tobakosok, tímárok) számára volt megfelelő. A mezőgazdasággal foglalkozó népességnek inkább a szegényebb rétege lakott ebben a városrészben, és főleg zöldségtermesztéssel foglalkozott, míg a betelepült rácok javarészt kereskedelemből éltek.
Deszkakerítéses, meszelt falú, nádfedeles házaik egy csoportját, 1981-1988 között helyreállították. Az 1774-ben épített templomuk, Keresztelő Szent Iván-templom (magyarosan: Keresztelő Szent János-templom) barokk stílusú, egyhajós, egytornyú építmény. Ez a szerb ortodox templom értékes műemlék, melynek külseje szerénységével, egyszerűségével, kis méretével tűnik ki a város többi templomához képest. A Rác utca 11. számú házban 1988-ban nyílt meg Palotavárosi emlékek címmel a városrész történetét és néprajzát bemutató kiállítás. Ez az egyik legtipikusabb szerb földműves ház, amely teljes mértékben őrzi eredeti berendezését. Az épület utolsó tulajdonosa, a magát még rác nemzetiségűnek valló Csikós Danica volt, a tőle megvásárolt bútorokkal, használati tárgyakkal rendezték be az épület első szobáját és konyháját. A hátsó szobában látható kiállítás pedig a Palotaváros egykori társadalmát, életmódját idézi fel, gazdag céhes dokumentumokkal.
Egy másik helyiségben megtekinthető a Dittrich-kalaposműhely, teljes berendezésével, gépeivel, szerszámaival. Palotaváros híres kalapos dinasztiájának nevét viseli, apáról-fiúra szállt a mesterség, a múzeum 1986-ban vásárolta meg Dittrich Istvántól a teljes felszerelést.
A skanzen kialakításáért és a templom felújításáért Székesfehérvár 1989-ben megkapta az Európa Nostra fődíját, melyre méltán lehetnek büszkék a helyi lakosok,
Az állandó kiállítás belépődíj köteles, ha szeretnénk tárlatvezetést kérni, ahhoz előzetes bejelentkezés szükséges.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!