A Károlyi kilátó Bodajkon
Fehérvárcsurgó és környéke ősidők óta lakott hely, amit az újkori, kora vaskori és a római korból származó leletek sokasága jelez. A fennmaradt krónikák, Anonymus leírása alapján a környék Árpád vezér törzsének szállásterülete volt.
A Gaja-völgy Magyarország legszebb kirándulóhelye. Aki egy kis mászástól sem riad vissza, az a szurdokot felülről is megcsodálhatja a 2016-ban átadott Károlyi-kilátóból. Nevét Károlyi Gyuláról kapta, aki a közeli Fehérvárcsurgón alapított vadasparkot. Körpanorámát ugyan nem kapunk, de a sziklaszirtre épített kilátóból látszik a Fehérvárcsurgói víztározó, Balinkától kezdve a lábunk alatt húzódik a Gaja-völgy, melynek látványa szemet gyönyörködtető.
A horganyzott acél szerkezet felhúzása 13 millió forintba került, amit a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ), a Földművelésügyi Minisztérium és a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkofási Zrt. közösen finanszírozott. Elsősorban nem maga a kilátó szépsége miatt lett népszerű a kirándulók között, sokkal inkább a róla elénk táruló látvány vonzza ide a turistákat. A tájcentrum látogatói a túrák során a terület geológiai, természeti, régészeti egyediségével, sajátosságaival ismerkedhetnek. A terület fő útja, az országos kék túra egy szakaszaként a Gaja mentén, a völgy fenekén halad. A Gaja-patak mely a régió legtisztább vízfolyása, vízminősége kiváló, halfaunája roppant gazdag: dévér keszeg, fehér busa, harcsa, pettyes busa, fogas, süllő, kínai razbóra, törpeharcsa és amúr a legelterjettebb fajták vizében.
A védett fajok közül: szivárványos ökle, vágó csík és kövi csík is található benne. A patakba több alkalommal történt pisztráng telepítés. Érdemes a központi eligazító táblán tájékozódni, a részletes térkép segít a túrázóknak a területen számos túraútvonal járható, melyek közül mindenki saját igénye és tejesítő képessége szerint válogathat. A kiránduló utak egyik legfőbb elágazásánál irányt és távolságot is jelölnek a táblák. A Károlyi-kilátóhoz vezető út jóval hosszabbnak tűnik a kitáblázott 1,1 km-nél, de visszafelé már tapasztalatból lehet rövidíteni.Tökéletes hely a megpihenésre, ha még bírjuk a gyaloglást érdemes felkeresni a Sobri Jóska barlangot és az Ősember-lábnyomot.
Megközelítés:
Székesfehérvár irányából a fehérvárcsurgói víztározók után jobbra, egy helyi étterem táblájánál lefelé található a parkoló, aminek végében található a tájcentrum főkapuja.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!