Mindössze két és fél kilométert kell megtennünk Székesfehérvár belvárosától, hogy a Sóstó háborítatlan élővilága kizökkentsen az időből. A természetvédelmi terület 218 hektárából 121 hektár országosan védett, de a többi rész is helyi oltalom alatt áll, ritka és különleges fajok otthona. A terület szabadon látogatható.
A Sóstó jelentős természetvédelmi terület Székesfehérváron, mely gazdag madárvilágával és botanikai ritkaságaival számos érdekes látnivalót kínál. Legalább hetven fészkelő madárfaj él vagy fészkel itt. Madárvilágában a szárcsák, a réce, vöcsök és poszáta félék mellett a nagykócsag, a fehérgólya, és a barna rétihéja is előfordul. A Sóstó területét tanösvényen lehet megcsodálni.
A területhez tartozik a 121 hektáros Homokbánya, ahol számtalan botanikai ritkaság van. Székesfehérvár legújabb és egyik legkomplexebb közösségi tere nemcsak kirándulási lehetőséget kínál. Bár már maga, a közel 20 000 négyzetméternyi zöldfelület, a sétautak, a tanösvény, az interaktív madárles is különleges és megunhatatlan, a stadion mellett kialakított pihenő- és játszótér igazi közösségi paradicsommá vált. A Látogatóközpontban pedig interaktív formában mutatják be a Sóstó 200 hektáros természetvédelmi területének különleges madár- és növényvilágát.
Nézzük csak, mit ígér a terület nekünk odalátogatóknak? 7 kilométer hosszú tanösvényt, 19 interaktív információs táblát, 2 madármegfigyelő kilátót, fedett erdei iskolát, zöld tanyát piknikezési lehetőséggel és egy különleges látogatóközpontot. Szombatonként 09:00-tól ökotúrára invitáljuk a természet szerelmeseit a megújult Sóstó Tanösvényre. A kb. 1,5 órás séta során szakmai vezetéssel ismerkedhetnek meg a tanösvény állat- és növényvilágával! Az állatvilág is nagyon gazdag a Sóstón, a vízben számos gerinctelen faj találja meg életfeltételeit, többek között csigákat, szúnyoglárvákat, bogarakat, szitakötőlárvákat is láthatunk, de őshonos halfajok is élnek a tóban. Jelentős mocsári teknős (Emys orbicularis) állomány él a Sóstón, jó időben pedig a nádas hangos a békafélék koncertjétől. A Sóstó gombavilága is sok érdekességet rejt.
Esős időszakokban számos gombafaj megfigyelhető, a Három Nővér nevezetű öreg fűzfákon például sárga gévagombák (Laetiporus sulphureus) élnek. Ez a gombafaj sok más gombához hasonlóan az ártéri erdők elhalt fáin telepszik meg. Gyakoriak a pókhálósgombák, a különböző tintagombák, csiperkék, kucsmagombák, de megtalálható nálunk számos korallgomba faj holtfákon nagy telepeket alkotva.
A gombák az életközösségek nagyon fontos képviselői, emiatt kiemelten vigyázzunk rájuk és ne pusztítsuk el vagy szedjük le őket, hiszen egy természetvédelmi területen járunk! Akár egész napra is számolhatjuk a Sóstói kirándulásunkat, hisz élményekben nem lesz hiány, a terület rengeteg megfigyelni való természeti jelenséggel fogja gazdagítani a napunkat!!
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!