Ki ne ismerné Jókai Mór Az Arany ember című művét, melyből film is készült, és lehet sokan nem is tudták, de Balatonfüreden a nyaralójukban vetette papírra az író. Ebbe a villába látogatáshoz szeretnénk kis kedvcsinálóként pár történelmi ismeretet megosztani, aki mostanában pihen a Balaton partján, remek időtöltésnek ígérkezik a felkeresése, megismerése.
Személy szerint nagyon szeretem azokat a helyeket, ahol meg sikerül tartani az egykori miliőt, nem kimondott múzeum kiállítási tárgyakkal, hanem egy életszakasz történetét láthatjuk, eredeti berendezésekkel, megállított pillanatok, amelyek csendes alvásban tartják meg lakóik hajdan volt mindennapjait. Ilyen hely a Jókai emlékház és kertje. Ahhoz hogy teljes képet kaphassunk Jókai Mór, és felesége Laborfalvi Róza közös szerelméről, a villáról, melyet nyaranta laktak, el kell jönni ide és elképzelni az életüket, hiszen itt van hozzá minden tárgyi emlékük.
Visszanézve az időben nem csodálkozunk azon, hogy Jókai első 1857-es balatonfelvidéki utazásáról visszatérve, igen termékeny újságcikkeket írt a Vasárnapi Újságban, és azután ha tehette Balatonfüreden töltötte asszonyával szabadidejét. Épp ezért is beszélte rá sógora 1861-ben a Kerek –templom mögötti telek megvásárlására, melyre aztán 1871-re építtette fel a ma is megtalálható villát, ahol feleségével minden nyarat töltöttek közel húsz éven át, 1886 novemberéig, Laborfalvi Róza haláláig.
A koraeklektikus stílusban épült nyaraló 1870 őszén még nem volt teljesen készen, de Jókaiék már az év nyarán birtokba vették, a hatszobás, konyhás villát. Déli verandája felett kőbábos mellszobrokkal díszített teraszról lehetett gyönyörködni a Balaton és Tihany felé nyíló kilátásban. A bejárat előtt látható Flóra szobrot valószínűleg az épület későbbi tulajdonosa helyezte el. A kert előkerjében ritka rózsafajták nyíltak, az épület mögötti gyümölcsöst Jókai saját kezűleg gondozta.
Az író ritkán hagyta el Füredet a nyári időszakban, csak ősszel költöztek vissza Pestre. Balatonfüred azon felül, hogy egészségügyileg is jó hatással volt az íróra, hiszen az itteni levegőnek köszönhetően gyógyult ki hörghurutjából és kapott itt olyan nyugalmat és ihletet, mellyel legnagyobb műveit megírta, hogy Mikszáth Kálmán találó megállapítása szerint Jókai „költészetének arany kora” teremtődhetett meg Balatonfüreden. Remek társasági életet éltek emellett színésznő feleségével, tartottak itt rokoni, baráti összejöveteleket.
Jókai felesége halála után eladta a villát, mint említettem, Michelin János veszprémi gabonakereskedőnek. A Jókay család 1908-ban visszavásárolta a nyaralót. 1954-ben, az író halálának 50. évfordulójára az épületben megnyitották az ország egyetlen Jókai Emlékmúzeumát. 1992-től minden év májusában, az író halálának évfordulóján a Jókai Napok rendezvénysorozattal emlékeznek rá tisztelői.2010 májusa óta emlékházként, az országban szinte egyedülálló író-ház enteriőr típusú kiállítással várja látogatóit, felidézve a szellemi miliőt, bepillantást engedve a család füredi mindennapjaiba. Ugyanúgy megtalálható itt Jókai íróasztala, nevezetes távcsöve, botgyűjteményének, valamint híres ásvány- és csigagyűjteményének jeles darabjai, mint felesége színpadi kellékei és egyéb relikviái. A korhűen berendezett konyha mellett olyan érdekességek várják a látogatót, mint Jókai saját készítésű rajzai, miniatúrái vagy elefántcsont-faragványai.
Jókai Mór Emlékház Balatonfüred, Honvéd u. 1.
Elérhetőség: +36-87/950-876 (2. mellék),
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot. Kövess minket a Facebook-on, Instagramon vagy a Tik-Tok-on!